کیت های مخابراتی

گیرنده رادیویی 12 کانال + ریموت

ریموت کنترل رادیویی 12 کانال 7 آمپر و کنترل همزمان توسط کیبرد

در زیر چند نمونه عکس از کیت گیرنده رادیویی 12 کانال + ریموت با برد 100 متر را مشاهده می کنید.

در زیر چند نمونه عکس از کیت ریموت کنترل رادیویی 12 کانال 7 آمپر با برد 100 متر را مشاهده می کنید.

فرستنده و گیرنده های رادیویی 434 مگا هرتز:

همانطور که می دانید در مدارات الکترونیکی، مدارات فرستنده و گیرنده از اهمیت بالایی برخوردار هستند. برای ساخت مدارت فرستنده و گیرنده مثل مدارات ارسال صوت و ارسال دیتا مدارات زیادی وجود دارد. کیتی که در بالا عکس های آن را مشاهده می کنید، مدار ارسال دیتا می باشد و به صورت ساده تر یک فرستنده و گیرنده رادیویی 12 کاناله 7 آمپر می باشد.

اساس کار مدار بدین صورت می باشد که از فرستنده و گیرنده های فرکانس 433 مگا هرتز RWS-433 و TWS-433 برای ارسال استفاده شده است در واقع این دو مدار قلب مدارات فرستنده و گیرنده می باشد و صد در صد هم کار می کند. البته این فرستنده و گیرنده های کوچک RF تنوع بسیار زیادی در بازار دارند. در زیر یک نمونه از این فرستنده و گیرنده ها رامشاهده می کنید. 

 

اساس کار مدار بدین صورت می باشد که اطلاعات 4 بیتی ما یا همان 4 کلید وصل شده به مدار به یک انکودر وصل شده و خروجی آی سی انکودر (مانند PT2262) به ورودی سریال مدار فرستنده TWS-433 وصل شده است. و با فشار کلید ها کد مرتبط با آن به فرستنده اعمال می شود و پس از دریافت توسط گیرنده این کد ها به یک آی سی دیکودر (مانند PT2272) داده می شود و پایه مربوطه را به اصطلاح یک می کند.

اما در مورد فرستنده و گیرنده ها و مشخصات آن ها بدین صورت می باشد که مدار فرستنده که TWS-433 نام دارد نوع مدولاسیون کد شده آن به صورت AM می باشد و یکی از برتری این مدار نسبت به مدا دیگر کار کرد صحیح در ولتاژ پایین می باشد به طوری که رنج ولتاژ مدار از 1.5 ولت تا 12 ولت می باشد البته این نکته را هم باید متذکر شد که هر چه ولتاژ مدار به 12 ولت نزدیک تر شود برد مدار نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

و قدرت خروجی مدار در شرایط مطلوب 8 میلی وات می باشد و فرکانس کاری مدار بین 314.8 تا 433.9 مگاهرتز می باشد و حداکثر ولتاژ ورودی مدار به عنوان دیتا و اطلاعات به میزان تغذیه مدار می باشد به صورتی که اگر تغذیه مدار 6 ولت باشد حداکثر ولتاژ ورودی به مدار به عنوان اطلاعات 6 ولت باشد نه بیشتر.

البته ممکن است که در بعضی موارد ردیف پایه ها و تعداد پایه ها تغئیر کند که باید به همراه خرید آن در صورت امکان کاتالوگ آن را نیز دریافت کنید البته منظور از تغئیرات در ردیف پایه ها می باشد به طوری که مثلا پایه دریافت اطلاعات پایه شماره 3 یا 4 باشد. در مورد مدار گیرنده نیز نوع دمودلاسیون آن AM می باشد و تغذیه آن بین 4.5 ولت تا 5.5 ولت می باشد. و خروجی آن به صورت سریالی می باشد.

طول آنتن استفاده شده برای این مدار سیم به طول 30 تا 35 سانتی متر می باشد.

 

کاربردهای ریموت کنترل رادیویی:

 • سیستم امنیت اتومبیل
 • کنترل درب گاراژ
 • کنترل فن
 • سیستم امنیت خانه و سیستم های اتوماتیک
 • کنترل اسباب بازی ها و کنترل صنعتی

 

قابلیت های کیت ریموت کنترل 12 کانال 7 آمپر:

 1. محدوده برد از ۵۰ الی ۱۵۰ متر مبنی بر شرایط و موانع محیطی
 2. دارای رمز عبور برای امنیت بالاتر کیت
 3. مجهز به رله های 7 آمپری پیوسته واقعی
 4. دارای سیستم پردازش میکروکنترلری و در نتیجه برنامه ریزی و سفارشی سازی کیت طبق نیاز مشتری
 5. رابط کاربری فلت کیبورد برای برنامه دهی مستقیم به سیستم
 6. قابلیت اتصال سنسور دما و نمایشگر و عملکرد به صورت ترموستات کاملا قابل برنامه ریزی برای هر رله
 7. قابلیت برنامه پذیری هر رله و کارکرد به صورت مجزای هر رله در مدهای: Latch قفل، Momentary لحظه ای، Toggle یکی بجای دیگری.
 8. قابلیت منحصر به فرد کارکرد همزمان با ریموت های فرستنده کدفیکس و کد لرن

 

نحوه عملکرد کیت ریموت کنترل 12 کانال 7 آمپر:

هنگامیکه برق ورودی به مدار اعمال می شود، دو عدد LED  نورانی قرمز (برای قسمت ۱۲ولت) و یک عدد LED آبی رنگ (برای قسمت ۵ ولت) روشن شده و به کاربر صحت ولتاژهای مدار را اعلام می کند.

در مرحله اول میکروکنترلر راه اندازی اولیه مدار را انجام می دهد. از جمله ارتباط با آی سی مموری و عملکردهای لازم برای ارتباط با ما‍ژول RF. سپس اگر برای کیت از پیش رمز عبور تائین شده باشد، با روشن کردن کیت،  LED STATUS که سبز رنگ می باشد به کاربر اعلام می کند تا رمز عبور را از طریق کیبورد وارد کند.

در این حالت پس از هر بار فشردن کلید LED STATUS یک چشمک به نشانه دریافت کد می زند. بعد از دریافت رمز عبور، اگر رمز وارد شده صحیح باشد LED STATUS چند چشمک پیاپی می زند و میکروکنترلر به مرحله بعد می رود. در غیر این صورت LED STATUS دو چشمک با تاخیر ۱ ثانیه زده و  مرحله دریافت رمز مجددا تکرار می شود.

حال اگر کاربر رمز صحیح وارد کند میکرو کنترلر وارد قسمت گیرندگی و پردازش سیگنال خواهد شد. بدین صورت که با فشردن هر کلید بر روی کیبورد و یا ریموت فرستنده رله متناظر با آن فعال خواهد شد.

در این زمان عملکرد های دیگری نیز قابل اجرا می باشد. از جمله تعریف یا لرن یک ریموت جدید برای کیت برای استفاده چند کاربر از کیت به طور همزمان. و یا حذف یک ریموت از کیت. همچنین حذف کلیه ریموت های تعریف شده به کیت. و همچنین برنامه دهی به رله ها برای کاردکرد در مدهای ذکر شده.

برای تعریف یا لرن کردن یک ریموت فرستنده جدید به کیت کافیست ابتدا کلید F1 را زده سپس میکروکنترلر LED STATUS  سبز رنگ را روشن نموده و منتظر می ماند. حال کاربر می بایست فقط  یکی از کلید های ریموت فرستنده را فشار دهد، تا میکروکنترلر نوع ریموت از لحاظ کدفیکس یا کدلرن بودن را تشخیص داده و آدرس ریموت فرستنده را استخراج و در آی سی Memory خود ذخیره کند.

برای حذف یک ریموت فرستنده به کیت کافیست ابتدا کلید F2 را زده  سپس میکروکنترلرLED STATUS  سبز رنگ را روشن نموده و منتظر می ماند. حال کاربر می بایست فقط  یکی از کلید های ریموت فرستنده را بفشارد تا میکروکنترلر ریموت را تشخیص داده و آدرس ریموت فرستنده را استخراج و از ای سی Memory خود حذف کند.

همچنین برای حذف تمامی ریموت های فرستنده کافیست ابتدا کلید F2 را زده  سپس میکروکنترلرLED STATUS  سبز رنگ را روشن نموده و منتظر می ماند. حال کاربر می بایست کلید F1 را فشار داده و سپس رمز عبور را وارد کند. در این حالت اگر رمز صحیح باشد LED STATUS چند چشمک پیاپی زده و ایسی Memory خود را فرمت می کند. در غیر این صورت از این مرحله خارج شده و به حالت گیرندگی باز می گردد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.