کیت های کنترل

کیت ریموت کنترل و دیمر بلوتوثی اندروید

 

کیت ریموت کنترل و دیمر بلوتوثی تحت اندروید

 

 

بلوتوث چیست:

 

فناوری بلوتوث برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ به بازار محصولات الکترونیکی مصرفی وارد شد و پس از گذشت ۱۶ سال، همچنان در حال پیشرفت و بهبود است.

بلوتوث یک پروتکل ارتباطی بی سیم برای اتصال دستگاه‌ ها به یکدیگر است که با وجود سرعت کمتر نسبت به وای فای، اتصال دستگاه ‌ها از طریق آن به مراتب آسان تر انجام می‌گیرد و معمولاً در اتصال مستقیم دو دستگاه به یکدیگر، ترجیح داده می‌شود.

با توجه به اینکه تقریباً تمامی تلفن‌های هوشمند از بلوتوث پشتیبانی می‌کنند، این فناوری به روشی پیش فرض برای اتصال بی سیم بلندگو، هدفون و دیگر وسایل جانبی به تلفن‌های هوشمند تبدیل شده است. به جز تلفن های هوشمند، بلوتوث را در دیگر دستگاه‌های الکترونیکی مانند پرینترها، دستگاه‌های ریموت و کامپیوترهای شخصی نیز می‌توان یافت.

درست مانند وای‌ فای، استاندارد بلوتوث نیز با گذشت زمان در حال پیشرفت و بهبود است. از مهمترین این پیشرفت‌ها تا به حال می‌توان به افزایش سرعت انتقال داده ها و کاهش مصرف انرژی اشاره کرد.

به احتمال زیاد، تکنولوژی بلوتوث در سال های آینده نقش مهمی در بازار رو به رشد «اینترنت اشیاء» نیز بازی خواهد کرد.

تاریخچه‌ی بلوتوث:

ایده‌ی اولیه‌ی بلوتوث برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ مطرح شد. در ابتدا هدف از ابداع بلوتوث تنها «انتقال بدون سیم اطلاعات» بود. نام بلوتوث نیز برگرفته از پادشاه دانمارکی است که اواخر هزاره‌ی اول میلادی، دانمارک و نروژ را با یکدیگر متحد کرد.

درست مانند «پادشاه دندان آبی»، تکنولوژی بلوتوث نیز قصد ایجاد اتحاد را داشت؛ با این تفاوت که به جای قبایل مختلف اسکاندیناوی، این بار قرار بود دستگاه‌های متفاوت الکترونیکی از طریق یک استاندارد واحد ارتباطی با یکدیگر یکپارچه شوند.

یک سال بعد استاندارد بلوتوث ۱.۰ به ثبت رسید و در سال ۲۰۰۰ اولین هدست مجهز به بلوتوث به بازار عرضه شد. با پیشرفت این تکنولوژی و معرفی نسخه‌های بعدی از استاندارد بلوتوث، شاهد به کارگیری آن در موس و کیبورد، تلفن‌های هوشمند، پرینترها، لپ‌تاپ‌ها و دیگر وسایل الکترونیکی بودیم.

هم اکنون بلوتوث ۴.۲ جدیدترین نسخه از استاندارد این تکنولوژی است و تا عرضه‌ی نسخه‌ی ۵ نیز فاصله‌ی چندانی نداریم. پس از گذشت ۱۶ سال از عرضه‌ی بلوتوث، تولید کنندگان وسایل الکترونیکی همچنان در این فکر هستند تا راه های جدیدتری برای استفاده از این تکنولوژی پیدا کنند؛ از انتقال خودکار اطلاعات بین ساعت هوشمند و تلفن همراه گرفته تا باز کردن قفل‌ها هنگام نزدیک شدن دستگاه‌های مورد اعتماد مجهز به بلوتوث.

گروه توسعه‌ی استاندارد بلوتوث، معروف به  SIG، در ابتدا از ۵ شرکت تشکیل شده بودند که وظیفه‌ی توسعه و پیشرفت این تکنولوژی را بر عهده داشتند. ۵ شرکت موسس عبارتند از اریکسون، اینتل، نوکیا، توشیبا و IBM. بعدها مایکروسافت در سال ۱۹۹۹، لنوو در سال ۲۰۰۵ و اپل نیز سال ۲۰۱۵ به این جمع اضافه شدند.

ویژگی های بلوتوث:

بلوتوث به نحوی طراحی شده است تا قبل از هر چیز، کار کردن با آن تا حد ممکن آسان باشد. این سادگی در واقع به معنای پنهان ماندن بخش اعظمی از زوایای فنی این تکنولوژی از چشم کاربر عادی است. در سخت ترین حالت ممکن، کاربر تنها لازم است یک پین کد چند رقمی را برای همگام سازی دو دستگاه وارد کند.

جدیدترین استاندارد بلوتوث با نام بلوتوث ۴.۲، از لحاظ تئوری حداکثر سرعت ۲.۱ مگابایت بر ثانیه و حداکثر بُرد ۱۰۰ متر را در اختیار می‌گذارد.اما کاربران در عمل سرعت و برد کوتاه‌تری را تجربه خواهند کرد.

بلوتوث برای انتقال داده از شبکه‌ی بسته‌ای متشکل از ۷۹ باند رادیویی استفاده می‌کند. دستگاه‌های بلوتوث این قابلیت را دارند تا به صورت خودکار یکدیگر را پیدا کنند و شما قادر خواهید بود تا ۸ دستگاه را به صورت همزمان از طریق بلوتوث به یکدیگر متصل کنید؛ بدون اینکه برای این کار مجبور باشید باتری دستگاه خود را قربانی کنید.

بلوتوث دو نوع اصلیِ (بلوتوث نرخ اصلی/نرخ بهبود یافته BR/EDR) و (بلوتوث کم انرژی یا LE ) دارد. بلوتوث BR/EDR برد کمتری دارد، اما برای مصارفی که نیازمند برقراری اتصالی پایدار هستند  مناسب تر است.

اما بلوتوث LE پتانسیل بیشتری برای کاربرد در اینترنت اشیاء دارد.جایی که در آن داده‌ها به صورت منقطع و محدود ارسال می‌شوند و در عوض مصرف کم انرژی از اولویت بالاتری برخوردار است.

بلوتوث در مقابل وای‌ فای:

هرچند کاربرد اصلی بلوتوث و وای ‌فای انتقال اطلاعات به صورت بدون سیم است، اما در عمل این دو بسیار با هم متفاوت هستند. با وجود تفاوت چشمگیر ماهیتی، هر از چند گاهی هر یک از این دو سعی می‌کنند به قلمرو دیگری وارد شوند. برای مثال بلوتوث و وای فای هم اکنون در حال جنگی تمام عیار برای تبدیل شدن به استاندارد غالب در اینترنت اشیاء و دستگاه‌های مرتبط با خانه‌های هوشمند هستند.

بهترین کارایی بلوتوث در اتصال دو دستگاه به یکدیگر و ایجاد شبکه‌های اَدهاک است.در حالی که وای فای برای ایجاد یک شبکه‌های وسیع پیرامون یک دستگاه مرکزی مانند روتر، مناسب‌تر است.

راه‌اندازی بلوتوث به مراتب از وای-فای آسان‌تر است و انرژی کمتری صرف می‌کند. در عوض برد بلوتوث از وای فای کمتر است و اطلاعات را بسیار کندتر انتقال می‌دهد. ناگفته پیداست که با سرعت حداکثر ۲ مگابایتی، نمی‌توان از بلوتوث برای استریم ویدئوهای با کیفیت استفاده کرد.

هر دو استاندارد در حال تکامل هستند. استاندارد جدید Wi-Fi Direct طراحی شده است تا بعضی مزایای بلوتوث مانند احتیاج نداشتن به اکسس پویت مرکزی (روتر) و اتصال آسان و مستقیم دو دستگاه به یکدیگر را با خود به دنیای وای فای بیاورد.

بلوتوث ۵ نیز قرار است از تکنولوژی‌های ناوبری و تشخیص موقعیت بهتر پشتیبانی کند و در عین حال با دوبرابر کردن سرعت انتقال اطلاعات، بُرد بلوتوث LE را نیز تا ۴ برابر افزایش دهد.

ماژول HC-06:

ماژول بلوتوث سریال پورت صنعتی (serial port Bluetooth) جایگزینی برای برای ارتباطات سیمی در پروژه های شما می باشد. شما به راحتی می توانید آن را جایگزین یک ارتباط سریال پورت معمولی برای اتصال به MCU ، جی پی اس ، کامپیوتر و یا گوشی موبایل خود نماید. استفاده از این ماژول یک از راه های بسیار مناسب برای کنترل موتور ها ، سوئیچ ها و یا دریافت داده های سنسورها از طریق گوشی موبایل می باشد . حتی شما می توانید روبات هوایی و زمینی خود رو از طریق گوشی موبایل کنترل نموده و از سنسورهای حرکتی موبایل مشابه یک جوی استیک برای هدایت ربات خود استفاده نمایید.

در زیر نمای ماژول بلوتوث از نوع HC-06 را مشاهده می کنید.

 

نحوه عملکرد کیت ریموت کنترل و دیمر بلوتوثی تحت اندروید:

در شکل های فوق کیت ریموت کنترل و دیمر بلوتوثی تحت اندروید را مشاهده می‌کنید. در اینجا به نحوه عملکرد این کیت ریموت کنترل و دیمر اشاره می‌کنیم. پردازنده اصلی این برد یک میکروکنترلر شرکت اتمل می‌باشد. ماژول بلوتوث استفاده شده در این کیت، HC-05 می باشد.

پس از فراهم شدن تغذیه کیت، میکروکنترلر تمامی قطعات را راه اندازی اولیه و یا Initializing می کند.

در ابتدای کار برای برقراری ارتباط بین گوشی های هوشمند اندرویدی و سخت افزار، میکروکنترلر از طریق دستورات مشخص ماژول بلوتوث HC را تنظیم می کند. سپس میکروکنترلر منتظر می ماند تا گوشی هوشمند با سخت افزار Pair شود.

برای راحتی کار یک اپلیکشن به هر کاربر داده می شود، تا از طریق این اپلیکیشن کاربر بتواند رله های موجود بروی کیت را کنترل کند.همچنین بتواند نور یک لامپ هالوژنی تنگستنی را کم و زیاد و یا به اصلاح Dime  کند.

نحوه عملکرد اپلیکیشن  کیت ریموت کنترل و دیمر بلوتوثی تحت اندروید:

کاربر ابتدا اپلیکیشن نوشته شده توسط تیم مهراد کیت را بروی گوشی هوشمند اندرویدی خود نصب می کند. برای اولین بار کاربر باید بلوتوث دستگاه خود را با بلوتوث کیت سخت افزاری جفت (Pair) کند. که این کار از طریق یک رمز عبور که برای هر کیت به صورت یونیک می باشد، انجام می شود. سپس بلافاصله پس از اجرا کردن اپلیکیشن، بلوتوث دستگاه را به صورت اتوماتیک روشن می شود. پس از این که اپلیکیشن بلوتوث دستگاه را روشن کرد، جستجو برای یافتن کیت سخت افزار را آغاز می کند.پس از یافتن کیت به صورت اتوماتیک با آن جفت (Pair) می شود.

در این هنگام کاربر می تواند از طریق فشردن کلید های گرافیکی موجود روی اپلیکیشن رله های متناظر بروی کیت را خاموش و یا روشن کند. خروجی رله ها می تواند به صورت یک کلید برای کنترل لوازم برقی استفاده شود.

همچنین از طریق این اپلیکیشن می توان نور یک لامپ تنگستنی را کم و یا زیاد کرد. به این ترتیب که کاربر می تواند از طریق کنترل سیک بار موجود روی اپلیکیشن نور لامپ را کم و زیاد (Dime) کند.

 

قابلیت های کیت ریموت کنترل و دیمر :

  • روشن کردن و جفت سازی اتوماتیک اپلیکیشن و سخت افزار
  • کنترل 8 عدد رله از طریق اپلیکیشن
  • کنترل نور لامپ تنگستنی تا توان 500 وات از طریق اپلیکیشن

 

برای خرید دستگاه دیمر دیجیتال 1000 وات برای کنترل نور لامپ  اینجا را کلیک کنید.

 

محمود باقریان

درباره محمود باقریان

مهراد کیت با ۱۵ سال سابقه در زمینه طراحی سیستم های کنترل از راه دور و تولید تجهیزات خانه هوشمند و هر گونه هوشمند سازی توسط مهندسین داخلی آماده ارائه محصولات و خدمات می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.