کیت های کنترل

استارتر کیت وب سرور توسط ماژول وای فای و نمایش دما و رطوبت محیط

استارتر کیت وب سرور توسط ماژول وای فای و نمایش دما و رطوبت محیط

در زیر چند نمونه عکس از کیت ساخت وب سرور توسط ماژول ESP8266 و نمایش دما و رطوبت محیطرا مشاهده می کنید.

ماژول ESP8266:

ماژول ESP8266 داری یک میکروکنترلر 32 بیتی داخلی با حافظه فلش 4 تا Mbit 32 و سرعت MHZ 80 است.

– این ماژول قابلیت برنامه ریزی مجدد دقیقا مشابه یک میکروکنترلر را دارد.

– ورژن های مختلفی از این ماژول در بازار وجود دارد (تقریبا 14 نوع ) که بسته به ورژن آن از ارتباطات جانبی متنوع ازجمله پین های ورودی خوروجی (GPIO) , ارتباط سریال (UART ,SPI,I2C و.. ) پشتیبانی می کنند.

– ماژول ESP8266 هم در مد Station و هم در مد Access Point قابل پیکربندی است.

 

توصیف پایه ها:

– TX /RX:این دو پین جهت ارتباط سریال UART بادستگاه های خارجی است.

– GPIO2/GPIO0 :این پین های ورودی و خرجی ماژول است . می توان مستقیما این پین ها را یک کرد و یا از بیرون مقدار پین را خواند. همچنین از پین های GPIO0 و GPIO15 برای ورود به حالت برنامه ریزی استفاده می شود.

-CH_PD : این پین برای فعال کردن ماژول استفاده می شود و باید یک باشد.

-ADC : از این پین برای خواندن یک مقدار آنالوگ استفاده می شود.

-RESET : از این پین برای ریست کردن ماژول استفاده می شود.در حالت عادی این پین با یک مقاومت 10k به VCC وصل شود.

-VCC: پین تغذیه ماژول است که باید به ولتاژ 3.3 ولت وصل شود.

نکته مهم: برای تغذیه این مدار حتما باید از ولتاژ 3.3ولت استفاده شود.در صورت استفاده از ولتاژ 5 ولت قطعا ماژول را خواهد سوخت. همچین پین های ورودی نیز تحمل ولتاژ 5 ولت را ندارند.

-GND: این پایه باید به GND مدار وصل شود.

برای برقراری ارتباط با ماژول ESP8266 ، از پروتکل AT Command استفاده می کنیم. این ماژول شامل یک آنتن مایکرو استریپ روی برد می باشد. تمامی Command های ماژول WIFI مدل ESP8266 در دیتاشیت آن آورده شده است. با استفاده از این Command ها می توان از تمامی امکانات ماژول استفاده نمود.

وب سرور چیست:

در ابتدايي ترين سطح، وب سرور يك برنامه كامپيوتري است كه صفحه هاي وب خواسته شده را كنار هم قرار مي دهد. اما در شكل كلي وب سرور سامانه اي است که توانایی پاسخگوئی به يك مرورگر وب و ارسال صفحه درخواستی مرورگر را داراست. وقتي كه شما پشت كامپيوتر خود نشسته ايد اولين كاري كه براي ديدن يك سايت در اينترنت انجام مي دهيد قطعا وارد نمودن آدرس آن سايت در قسمت آدرس بار مرورگر خود مي باشد. فرقي نمي كند كه مرورگر شما فاير فاكس باشد يا موزيلا يا اينترنت اكسپلور و …، در واقع شما با وارد نمودن آدرس سايت درخواست خود را به وسيله اين مرورگرها براي سرور ارسال نموده ايد. مرورگرها اين درخواست شما را براي مشاهده سايت به سرور انتقال مي دهند و با مشاهده سايت، سرور به درخواست شما پاسخ داده است. صفحات وب بر پایه یک ساختار مشخص و با یک نام واحد كه همان آدرس IP است بر روی وب سرور قرار می گیرند. همچنين بر روی یک وب سرور امکان قرار گرفتن صفحات متعدد و با ساختارهای جداگانه نيز وجود دارد.

 

نحوه عملکرد کیت وب سرور وای فای:

پس از فراهم شدن تغذیه برای سیستم، میکروکنترلر تمامی سخت افزار های سیستم را راه اندازی اولیه و یا Initializing می کند.

پس از آن میکروکنترلر ، ماژول وای فای ESP8266 را در مد Access Point راه اندازی می کند. در این لحظه یک شکبه وای فای با نام دلخواه ایجاد می شود. نام این شبکه وای فای توسط کاربر در برنامه قابل تغئیر می باشد.

میکروکنترلر پس از ایجاد شبکه مقادیر دما و رطوبت را از سنسور مورد نظر دریافت نموده و در یک بافر به صورت یک رشته قرار می دهد.

پس از این مراحل، میکروکنترلر یک سرور در مد TCP توسط ماژول وای فای ایجاد می نماید. این سرور شامل یک IP و Port اختصاصی یا یونیک می باشد که فقط مختص این پروژه می باشد. در این مرحله میکروکنترلر منتظر می ماند تا یک Client به سرور ایجاد شده متصل شود، بلافاصله پس از اتصال یک کلاینت، میکروکنترلر توسط ماژول وای فای یک صفحه HTML می سازد، تا هنگامی که کاربران مختلف روی IP و Port دستگاه سوئیچ می کنند، مقادیر دما و رطوبت محیط را مشاهده کنند.

کاربر توسط یک مرورگر در گوشی هوشمند دارای سیستم عامل Android خود می تواند، IP و Port تنظیم شده در برنامه میکروکنترلر را، در قسمت آدرس بار مرورگر وارد کند، تا بتواند مقادیر دما و رطوبت را تحت یک صفحه اینترنتی مشاهده نماید.

میکروکنترلر در هنگام تعریف صفحه HTML برای کلاینت کد دستوری Refresh صفحه Html را بر حسب ثانیه برای مرورگر گوشی هوشمند ارسال می کند. با این دستور صفحه Html باز شده روی مرورگر با نرخ تعریف شده بر حسب ثانیه به صورت اتوماتیک تازه سازی می شود.

 

قابلیت های کیت وب سرور وای فای:

  • راه اندازی و ساخت یک وب سرور به صورت وای فای
  • اندازه گیری دقیق دما و رطوبت محیط توسط ماژول DHT22
  • راه اندازی شبکه وای فای
  • نمایش دما و رطوبت تحت وب سرور روی گوشی هوشمند
  • رفرش یا تازه سازی صفحه مرورگر گوشی هوشمند به صورت اتوماتیک

 

توضیحات:

  • به زودی فایل های مورد نیاز آپلود میشود.
محمود باقریان

درباره محمود باقریان

مهراد کیت با ۱۵ سال سابقه در زمینه طراحی سیستم های کنترل از راه دور و تولید تجهیزات خانه هوشمند و هر گونه هوشمند سازی توسط مهندسین داخلی آماده ارائه محصولات و خدمات می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.