آموزش ساخت پروگرامر USBasp برای میکروکنترلر AVR

  آموزش ساخت پروگرامر USBasp برای میکروکنترلر های AVR

 

در زیر چند نمونه عکس از آموزش ساخت پروگرامر USBasp برای میکروکنترلر های AVR را مشاهده می کنید:

 

پروگرامر چیست؟

برای پروگرام کردن یک میکروکنترلر نیاز به یک پروگرامر می باشد. پورت USB یک پورت جنرال بوده و در تمامی کامپیوتر های رومیزی و هم لپ تاپ ها این پورت وجود دارد. برای ساخت یک پروگرامر جنرال بهتر است از پروگرامری استفاده کنیم که از پورت USB پشتیبانی می کند.

یکی از تجهیزات مورد نیاز متخصصین برای کار با میکروکنترلرها یک پروگرامر است . در بازار انواع زیادی پروگرامر وجود دارد که می توان از آنها استفاده نمود و بهترین پروگرامر ، پروگرامری است که بتواند احتیاجات شما را برآورده سازد . پروگرامرهای قدیمی جهت اتصال به رایانه احتیاج به پورت پرینتر دارند که از معایب آنها بزرگی کابل و مهمترین مشکل نبودن پورت پرینتر در بسیاری از رایانه های جدید موجود در بازار است . همچنین موجود نبودن پورت پرینتر برای کاربرانی که دارای لپ تاپ هستند بزرگترین مشکل برای کار کردن با میکروکنترلرها بوده است . 
در تکنولوژی نوین می توان بوسیله پورت های USB هر وسیله ای را به رایانه متصل نمود و پروگرامر میکروکنترلرها نیز با استفاده از این تکنولوژی دیگر نیازی به پورت پرینتر نداشته و شما می توانید پروگرامر را به هر رایانه ای که یک پورت USB داشته باشد متصل نمایید . 
این پروگرامر علاوه بر استفاده از تکنولوژی USB جهت اتصال به رایانه دارای امکانات و ویژگی های دیگری بوده که می تواند محدوده وسیعی از احتیاجات شما را برآورده سازد . امکان تست LCD ، پروگرام کردن میکرو هایی که فیوز بیت خارجی تنظیم شده اند ، رنج وسیع از میکرو های قابل برنامه ریزی ، هماهنگی با انواع سیتم عامل ها و ….. از امکانات ویژه این پروگرامر است که در ادامه تمامی آنها معرفی می شوند .

نحوه عملکرد پروگرامر: 

ابتدا PCB ضمیمه شده را از روش های مرسوم بسازید. سپس فایل HEX ضمیمه شده را بر روی یک میکروکنترلر ATMega8 پروگرام کنیم. فیوز بیت های CKSEL0=1 و CKSEL1=1 و CKSEL2=1 و SUT0=1 و  SUT1=1و WDT=1 را پروگرام کنید. ترجمه فیوز بیتهای فوق به صورت External resonator, high frequency, start up time = 16k, watch dog timer disable می باشد.و بقیه فیوزبیت ها دست نخورده باقی می مانند.

پس از پروگرام کردن میکروکنترلر اصلی آن را بر روی سوکت قرار داده و کانکتور USB را از طریق واسط USB به کامپیوتر متصل کنید، در این حالت پیغام New Hardware Found ویندوز را مشاهده خواهید نمود. پس از آن درایور ضمیمه شده را نصب کنید، تا ویندوز سخت افزار را بشناسد. اگر درایور به صورت کامل نصب شود شما در قسمت Device Manager کامپیوتر خود در قسمت USB یک سخت افزار با نام usbasp مشاهده خواهید کرد. نرم افزار uspasp را دانلود کرده و آن را نصب کنید. در قسمت Select CPU میکروکنترلر مقصد خود را انخاب کنید. در قسمت Load Flash فایل hex مورد نظر را انتخاب کنید. پین های MOSI ، MISO ، SCK ، RST ، VCC و GND از پروگرامر را به پین های MOSI ، MISO ، SCK ، RST ، VCC و GND میکروکنترلر Target یا میکروکنترلر مقصد متصل کنید و سپس میکروکنترلر مقصد را با فایل hex خود پروگرم کنید.

 

امکانات برد:

  1. هماهنگی با پورت های USB2.0 و USB1.1
  2. بدون نیاز به تغذیه خارجی
  3. مجهز به کانکتور ISP خروجی
  4. سازگاری با سیستم عامل های (Linux / Mac OS X / Windows)
  5. پشتیبانی از تمامی میکروکنترلرهای خانواده AVR
  6. پشتیبانی از حافظه های سریال سری ۲۴Cxx
  7. استفاده از سوکت ZIF برای پروگرام کردن ، جهت جلوگیری از صدمه رسیدن به تراشه

دانلود فایل پروژه به صورت یکجا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.