پروژه ساخت کیت دستگاه ECG

پروژه ساخت دستگاه ECG (الکتروکاردیوگرام)

در زیر چند نمونه عکس از کیت دستگاه ECG (الکتروکاردیوگرام) را مشاهده می کنید.

 

الکتروکاردیوگرام ( نوار قلب، ECG) چیست؟

دستگاه الکتروکاردیوگراف از سال ۱۹۰۱ تا کنون به عنوان مهم‌ترین ابزار تشخیصی پزشکی باقی مانده و تشخیص بسیاری از بیماری‌های قلبی را آسان کرده است.

الکتروکاردیوگرام روش بدون دردی است که فعالیت الکتریکی قلب را ضبط کرده و با استفاده از امواج الکتریکی قلب افراد، به وضعیت فیزیکی و بیماری‌های احتمالی قلبی در فرد پی می‌بریم. استفاده از نوار قلب یکی از بی‌خطرترین و ساده‌ترین اقداماتی است که اطلاعاتی ارزشمند در مورد قلب به پزشک می‌دهد.

 

سایر اسامی دستگاه:

 سایر اسامی (فارسی): الکتروکاردیوگراف، الکتروکاردیوگرام، نوار قلب

سایر اسامی (انگلیسی): ECG، Electrocardiogram، Electrocardiograph، EKG

 

نحوه عملکرد دستگاه نوار قلب:

از دستگاه الکتروکاردیوگرام ۱۰ سیم خارج می‌شود که ۴ سیم به دست‌ها و پاها و ۶ سیم به جلوی قلب می‌روند . این سیم‌ها پس از آغشته شدن بادکش سرشان با ژل لوبریکانت به محل مربوطه وصل می‌شوند. الکترودهای فلزی کوچکی بر روی مچ دست، قوزک پا و سینه افراد قرار داده می‌شود و سیگنال‌های الکتریکی از الکترودها و از طریق این سیم‌ها به دستگاه نوار قلب منتقل می‌شوند و این دستگاه سیگنال‌ها را بصورت امواج نمایش می‌دهد. نوار قلب در بررسی دردهای قلبی و سکته‌های قلبی ارزش بالایی دارد و به عنوان اقدام روتین در تمام کسانی که مشکلات حاد قلبی دارند صورت می‌گیرد.

ECG یک قطعه ST و چهار فاصله اصلی دارد: QRS,P.R,R-R,Q.R که تغییرات هر کدام نشان‌دهنده بیماری خاصی است. یکی از مهمترین تغییراتی که در نوارقلبی افراد پیگیری می‌شود علایم و نشانه‌های مربوط به سکته قلبی یا M.I است که بسته به نقطه‌ای از قلب که دچار مشکل شده است به صورت تغییرات T یا ST و QRS در لیدهای مختلف قلبی می‌شود که پزشک با کمک آن می‌تواند به میزان و شدت و همچنین نوع سکته قلبی پی ببرد.

جریا‌‌ن‌های الکتریکی ماهیچه قلب را منقبض و منبسط می‌کنند. موج P نمایانگر جریان الکتریکی در حفرات بالایی قلب( دهلیزها) است. کمپکس QRS نشان‌دهنده جریان الکتریکی در حفرات پایینی قلب( بطن‌ها) می‌باشد. موج T نمایانگر دوره استراحت کوتاه قلب است، زمانی که بین دو ضربان قلب دوباره شارژ می‌شود.

امواج الکتریکی در ECG به‌صورت اوج و فرودهای متناوب ثبت می‌شوند. هر دوره فعالیت الکتریکی قلب شامل چندین قطعه است. این دوره‌ها از موج P شروع می‌شوند و تا موج P بعدی ادامه می‌یابند. P یک موج نسبتا کوچک است که انقباض دهلیز را نشان می‌دهد. بعد از مکثی کوتاه ترکیب QRS به چشم می‌خورد که در آن خط نوار قلب حرکتی سریع به سمت پایین، بالا و دو مرتبه به سمت پایین داشته است. این ترکیب در اثر انقباض بطن‌ها ایجاد می‌شود و در نهایت پس از مکثی بلندتر موج T مشاهده می‌شود که پر شدن ناگهانی بطن‌ها را نشان می‌دهد.

حلقه نوار قلب کاغذی مدرج است که داخل دستگاه قرار دارد و سوزن دستگاه که کمی گرم شود خطوطی را روی کاغذ ثبت می‌کند. البته دستگاه‌های نوار قلب پیشرفته‌تری نیز ساخته شده‌اند که همزمان از چند جهت نوار قلب می‌گیرند و در مدت کوتاهی تمام لیدهای لازم را دریافت می‌کنند.

الگوی امواج در مورد آسیب وارده به عضله قلب و یا التهاب غشا دور قلب( پریکاردیوم) نشانه‌های مهمی ارایه می‌دهند. در بسیاری از موارد نوار قلب اصلی ۱۰-۵ دقیقه وقت می‌گیرد و در مطب پزشک، آزمایشگاه و بیمارستان قابل انجام شدن است.

 

نکات ایمنی هنگام استفاده از ECG:

 • بهتر است فرد بدور از دسترس بوده و وعده غذایی سنگین نخورده باشد.
 • اتاق نوار قلب باید گرم باشد تا وی دچار لرزش بدن نشود، زیرا لرزش بدن( چه عمومی یا در اثر سرما) روی نوار قلب تاثیر منفی گذاشته و به اصطلاح پارازیت ایجاد می‌کند.
 • موهای بلند سینه نیز مانع ثبت صحیح نوار قلب می‌شوند.
 • نوار قلب هیچ‌گونه برق یا جریان الکتریسته ای به بیمار القا نمی‌کند.
 • فرد باید ساعت و سایر لوازم فلزی خود را در بیاورد.

  

کاربرد الکتروکاردیوگرام:

 1. تشخیص آمبولی حاد ریوی( لخته خونی که جریان خون را در ریه مختل کرده است)
 1. بررسی اختلالات الکترولیتی به خصوص تغییرات پتاسیم- کلسیم روی فعالیت قلب
 1. تشخیص بیماری‌های عمومی که به نحوی بر قلب اثر می‌گذارد
 1. تشخیص وسعت محل و میزان پیشرفت انفارکتوس میوکارد
 1. تعیین اثر داروهای قلبی به خصوص دیژیتال و کینیدین  
 1. ارزیابی افزایش فشار خون یا بزرگ شدن قلب
 2. تعیین جهت قرار گرفتن قلب از نظر تشریحی
 1. تشخیص پریکاردیت( التهاب پرده دور قلب)  
 1. ارزیابی دردی که در بالاتر از ناف قرار دارد
 1. تشخیص هیپرتروفی دهلیزی و بطنی  
 1. تشخیص انواع اختلالات ریتم قلبی
 1. تشخیص گرفتگی رگ‌های کرونر
 1. ارزیابی قبل از عمل جراحی
 2. ارزیابی حملات سنکوپ

 

تفاوت دستگاه‌های تک‌کاناله و چندکاناله ECG:

 • الکتروکاردیوگراف‌های چند کاناله، سیگنال‌ها را از دو لید یا بیشتر به‌صورت همزمان ثبت می‌کنند و غالبا به جای دستگاه‌های تک کانال استفاده می‌شوند.
 • الکتروکاردیوگراف‌های چند کاناله مزیت‌های متعددی نسبت به تک کانال‌ها دارند. آن‌ها باعث ساده‌تر شدن و تسهیل تفسیر سیگنال ثبت شده از طریق امکان مقایسه لیدهای ثبت شده در همان ضربان قلب می‌شوند. در نتیجه اغلب، دقت تشخیص بهبود می‌یابد. به عنوان مثال، یک ضربان غیرطبیعی که در دو یا تعداد بیشتری از لیدها به طور همزمان شناسایی می‌شود می‌تواند یک آرتیفکت باشد بدون اینکه لازم باشد لیدها را تغییر دهیم.
 • الکتروکاردیوگراف‌های چندکاناله در حالت اتوماتیک تمام ۱۲ لید را می‌توانند در حدود ۱۲ ثانیه ثبت کنند که باعث صرفه‌جویی در زمان و کار می‌شوند.  

 

هزینه کیت:

برای اطلاع از هزینه کیت تماس حاصل فرمائید.

 

توضیحات:

 • سناریوی کیت قابل تغئیر بوده و سفارشی سازی آن ممکن می باشد.
 • ارسال کیت به تمامی نقاط کشور.
 • به تماس ها و ایمیل ها برای کسب اطلاعات پاسخ داده خواهد شد.

[button color=”black” size=”medium” link=”” icon=”” target=”false”]تماس با ما: ۵۸۸ ۴۰ ۳۰ ۰۹۳۵[/button]                                                                    

[button color=”green” size=”medium” link=”” icon=”” target=”false”]آدرس ایمیل: Bagherian.meb@Gmail.com[/button]

 

[button color=”blue” size=”medium” link=”https://telegram.me/Mehradkit_ir” icon=”” target=”true”]آدرس تلگرام ما[/button]

[button color=”purple ” size=”medium” link=”https://instagram.com/mehradkit/” icon=”” target=”true”]آدرس اینستاگرام ما[/button]

[button color=”orange” size=”medium” link=”https://www.aparat.com/meb_aparat” icon=”” target=”true”]کانال ما در آپارات[/button]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.