ریموت کنترل 12 کانال 40 آمپر رادیویی

گیرنده + ریموت ۱۲ کانال ۳۰ آمپر با برد ۱۰۰ متر

کیت ریموت کنترل رادیویی ۱۲ کانال ۳۰ آمپر با برد ۱۰۰ متر

در زیر چند نمونه عکس از کیت ریموت کنترل رادیویی ۱۲ کانال ۳۰ آمپر با برد ۱۰۰ متر را مشاهده می کنید.

 

اصول کار فرستنده و گیرنده های رادیویی:

امواج الکترومغناطیسی یکی از پدیده های بسیار زیبای فیزیکی هستند که مبنا و پایه تمامی سیستم های ارسال صدا و تصویر و اطلاعات در جهان امروز می باشد . این امواج که نور مرعی هم از جنس آن است با سرعت ۳۰۰۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه منتشر می شوند و برای انتشار هم نیاز به محیط خاصی ندارد بدین معنی که در خلاء هم منتشر می شوند.

تعداد نوسانات موج در ثانیه فرکانس نامیده می شود و این فرکانس در امواج الکترومغناطیس بین ۱ هرتز تا چند صد گیگاهرتز می تواند تغییر کند و به این محدوده عظیم , طیف فرکانسی امواج الکترومغناطیس گفته می شود. فرکانس نور مرعی تنها بخش کوچکی از همین امواج است . فرکانس نور مادون قرمز و فرکانس نور ماورا بنفش می باشد.
طیف فرکانسی امواج الکترو مغناطیسی توسط سازمان های بین المللی برای کار برد های گوناگون تقسیم بندی و استاندارد شده است.

 

اجزاء اصلی یک فرستنده رادیویی:

 1. تولید کننده امواج الکترومغناطیس (نوسان ساز)
 2. تبدیل کننده صوت به جریان الکتریکی
 3. سوار کننده اطلاعات صدا روی موج الکترومغناطیس
 4. منتشر کننده امواج در فضا (آنتن)

 

اجزاء اصلی یک گیرنده رادیویی:

 1. گیرنده امواج از فضا (آنتن)
 2. تنظیم کننده فرکانس مورد نظر (تیونر)
 3. آشکار ساز اطلاعات صدا
 4. تقویت کننده صوت
 5. پخش کننده صدا در محیط

 

اساس کار فرستنده گیرنده های رادیویی:

اساس کار فرستنده و گیرنده رادیویی در یک جمله و بطور خلاصه سوار کردن اطلاعات صدا ، تصویر و یا دیتا بر روی امواج الکترومغناطیس و در گیرنده هم پیاده کردن اطلاعات از امواج الکترومغناطیس و استفاده از آن پس از تقویت می باشد.

روش های مختلف سوار کردن اطلاعات صدا بر روی امواج الکترومغناطیس;

۱- سوار کردن اطلاعات بر روی دامنه موج AM یا Amplitude Modulation:

در این روش متناسب با تغیئر اطلاعات، آنالوگ دامنه موج الکترو مغناطیس تغئیر می کند و محدوده فرکانس آن ۵۲۶ تا ۱۶۰۶ کیلو هرتز می باشد.

 

۲- سوار کردن اطلاعات بر روی فرکانس موج FM یا Frequency Modulation:
در این روش متناسب با تغییر اطلاعات، فرکانس موج تغییر می کند و محدوده فرکانسی آن ۸۶-۱۰۸ مگا هرتز است.

 

۳- مدولاسیون دیجیتال ASK: 

کلمه ASK مخفف Amplitude-Shift keying می باشد و به دلیل سادگی و مقرون به صرفه بودن یکی از پرکاربردترین مدولاسیون های دیجیتال است. در مدولاسیون ASK یا همان مدولاسیون دامنه ، سیگنال های صفر و یک با تغییر دامنه ی فرکانس حامل ارسال می شوند. گیرنده های رایج در دو فرکانس ۴۳۳ مگاهرتز و ۳۱۴ مگاهرتز موجود می باشند .

 

بنا به ساختار مدولاسیون ، همه ی گیرنده های ASK دارای AGC یا همان تنظیم ضریب تقویت خودکار می باشند، با تغییر فاصله ی گیرنده از فرستنده توان دریافتی و دامنه ی سیگنال دریافتی تغییر می کند و AGC با تغییر ضریب تقویت این تغییرات را جبران می کند. زمانی که فرستنده ارسالی ندارد ، AGC ضریب تقویت را به بیشترین حد خود می رساند تا جایی که گیرنده سیگنال های ضعیف نویز را دریافت خواهد کرد و یک خروجی صفر و یک نویزی شکل خواهد داشت.
با شروع ارسال از طرف فرستنده زمانی طول می کشد تا AGC ضریب تقویت مناسب را پیدا کند و سیگنال را شناسایی کند، این زمان به نوع ماژول و فاصله ی گیرنده و فرستنده بستگی دارد و در رنج میلی ثانیه است ، به همین علت اطلاعات ارسالی در ابتدا درست دریافت نخواهند شد تا اینکه ضریب تقویت در گیرنده تنظیم شود.

به همین دلیل در این مدولاسیون اطلاعات به طور تکراری ارسال می شوند تا از دریافت در گیرنده اطمینان حاصل شود. همین طورارسال سیگنال هایی با عرض پالس زیاد (مثلا چند ثانیه) با این مدولاسیون ممکن نیست.به این دلیل که AGC برای عملکرد صحیح نیاز به ارسال های مکرر صفر و یک با یک نرخ مشخص دارد.

در مخابرات رادویی برای غلبه بر این مشکل از کدینگ منچستر استفاده می شود ، در کدینگ منچستر سیگنال اعمال شده به ماژول های ASK مدام و پشت سر هم صفر و یک می شوند و آنچه که باعث تشخیص دیتای صفر از یک می شود تفاوت در عرض پالس می باشد.

در کدینگ منچستر دو نوع عرض پالس وجود دارد که عرض پالس عریض تر تقریبا دو یا سه برابر عرض پالس کوچکتر می باشد.
به طوریکه در ریموت کنترلر های لرن LEARN REMOTE عرض پالس کوچک بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میکروثانیه و عرض پالس بزرگتر حدودا ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ میکروثانیه می باشد.

۲۰۰۰px-Biphase_Mark_Code.svg

گیرنده های ASK موجود در بازار :

نوع اول: نوع سوپر هتروداین مثل jmr-RX22 به دلیل استفده از کریستال ثبات فرکانسی بهتری داشته و با تغییر ولتاژ کاری فرکانس مرکزی گیرنده تغییر نمی کند ، اشکال این ماژول حساسیت رادیویی کمتر و همچنین جریان دهی ضعیف از پین دیتا برای سطوح منطقی صفر و یک
این نوع گیرنده اغلب برای فرکانس ۳۱۴ مگاهرتز در بازار موجود است.نوع ۴۳۳ مگاهرتزی آن مثل JMR-rxb35 در بازار ایران کم یاب است.

ASK-JMR

نوع دوم : مثل TWS433 ، بر خلاف نوع اول بدون کریستال می باشند و با تغییر ولتاژ کاری فرکانس مرکزی شیفت پیدا کرده و حساسیت و برد دریافت به شدت کاهش می یابد ولی در ولتاژ ۵ ولت نسبت به گیرنده ی سوپرهتروداین نوع اول حساسیت بهتری دارد.
این نوع گیرنده در دو فرکانس ۴۳۳ و ۳۱۴ مگاهرتز وجود دارد.

ask-dx-rf-433-reciver-majuleکاربردها:

عمده ترین کاربردهای گیرنده های ASK در ریموت کنترلرهای درب های اتوماتیک و سیستم های امنیتی ، دزدگیر منازل و خودرو می باشد.

برد مفید:

برد مفید وابسته به فرستنده و وضعیت باتری و شرایط محیطی دارد و برای ریموت های معمولی حدودا ۱۰۰ متر و برای ریموت های قوی تر تا ۱۰۰۰ متر می باشد.


آنتن :

استفاده از آنتن مناسب می تواند تاثیر محسوسی روی برد ارسالی داشته باشد. طول آنتن ربع موج برای این ماژول ها حدودا ۲۰ سانتی متر می باشد که می توانید از یک سیم افشانی با این طول به عنوان آنتن استفاده کنید.

امنیت :

امنیت سیستم های ask بالا نیست و نسبت به سیستم های RFID و Smart cards به ترتیب دارای امنیت کم تری می باشد، به علت انتشار یک کد ثابت در یک فضای وسیع امکان شنود و هک شدن کد به آسانی وجود دارد. برای بالا بردن امنیت می بایستی از کدهای یک بار مصرف استفاده گردد.

در سیستم code learn هر ریموت کنترل دارای یک کد منحصر به فرد و مخفی می باشد که در هنگام فشار دادن کلیدها ارسال می شود. معمولا یک کد ۶ بایتی با هر فشار کلیدی ارسال می گردد که ۵ بایت آن مربوط کد امنیتی و یک بایت آن مربوط به کلیدی است که فشار داده شده ، بنا بر این در این سیستم هر ریموت می تواند تا ۲۵۵ کلید را پشتیبانی کند.

 

کاربرد های ریموت کنترل رادیویی ۱۲ کانال ۳۰ آمپر:

 • انواع بالابر
 • جرثقیل های سقفی، بازویی، دروازه ای
 • بالابرهای هیدرولیک
 • پمپ های بتون
 • جرثقیل های متحرک (کامیونی)
 • کمپرسی ها و ماشین های مصالح فله و نخاله بر
 • جرثقیل های برجی (تاور کرین)
 • ماشین آلات معدنی
 • ماشین آلات راهسازی و حفر تونل
 • لوکوموتیو های جرثقیل دار
 • سیستم های جابجایی در محیط های آلوده و خطرناک
 • صنایع هواپیما سازی و سالن های تعمیر و نگهداری هواپیما ها

 

نحوه عملکرد کیت ریموت کنترل ۱۲ کانال ۳۰ آمپر:

هنگامیکه برق ورودی به مدار اعمال می شود، دو عدد LED  نورانی قرمز (برای قسمت ۱۲ولت) و یک عدد LED آبی رنگ (برای قسمت ۵ولت) روشن شده و به کاربر صحت ولتاژهای مدار را اعلام می کند.

در مرحله اول میکروکنترلر راه اندازی اولیه مدار را انجام می دهد. از جمله ارتباط با آی سی مموری و عملکردهای لازم برای ارتباط با ما‍ژول RF. سپس اگر برای کیت از پیش رمز عبور تائین شده باشد، با روشن کردن کیت،  LED STATUS که سبز رنگ می باشد به کاربر اعلام می کند تا رمز عبور را از طریق کیبورد وارد کند.

در این حالت پس از هر بار فشردن کلید LED STATUS یک چشمک به نشانه دریافت کد می زند. بعد از دریافت رمز عبور، اگر رمز وارد شده صحیح باشد LED STATUS چند چشمک پیاپی می زند و میکروکنترلر به مرحله بعد می رود. در غیر این صورت LED STATUS دو چشمک با تاخیر ۱ ثانیه زده و  مرحله دریافت رمز مجددا تکرار می شود.

حال اگر کاربر رمز صحیح وارد کند میکرو کنترلر وارد قسمت گیرندگی و پردازش سیگنال خواهد شد. بدین صورت که با فشردن هر کلید بر روی کیبورد و یا ریموت فرستنده رله متناظر با آن فعال خواهد شد.

در این زمان عملکرد های دیگری نیز قابل اجرا می باشد. از جمله تعریف یا لرن یک ریموت جدید برای کیت برای استفاده چند کاربر از کیت به طور همزمان. و یا حذف یک ریموت از کیت. همچنین حذف کلیه ریموت های تعریف شده به کیت. و همچنین برنامه دهی به رله ها برای کاردکرد در مدهای ذکر شده.

برای تعریف یا لرن کردن یک ریموت فرستنده جدید به کیت کافیست ابتدا کلید F1 را زده سپس میکروکنترلر LED STATUS  سبز رنگ را روشن نموده و منتظر می ماند. حال کاربر می بایست فقط  یکی از کلید های ریموت فرستنده را فشار دهد، تا میکروکنترلر نوع ریموت از لحاظ کدفیکس یا کدلرن بودن را تشخیص داده و آدرس ریموت فرستنده را استخراج و در آی سی Memory خود ذخیره کند.

برای حذف یک ریموت فرستنده به کیت کافیست ابتدا کلید F2 را زده  سپس میکروکنترلرLED STATUS  سبز رنگ را روشن نموده و منتظر می ماند. حال کاربر می بایست فقط  یکی از کلید های ریموت فرستنده را بفشارد تا میکروکنترلر ریموت را تشخیص داده و آدرس ریموت فرستنده را استخراج و از ای سی Memory خود حذف کند.

همچنین برای حذف تمامی ریموت های فرستنده کافیست ابتدا کلید F2 را زده  سپس میکروکنترلرLED STATUS  سبز رنگ را روشن نموده و منتظر می ماند. حال کاربر می بایست کلید F1 را فشار داده و سپس رمز عبور را وارد کند. در این حالت اگر رمز صحیح باشد LED STATUS چند چشمک پیاپی زده و ایسی Memory خود را فرمت می کند. در غیر این صورت از این مرحله خارج شده و به حالت گیرندگی باز می گردد.

 

قابلیت های کیت ریموت کنترل ۱۲ کانال ۳۰ آمپر:

 1. محدوده برد از ۵۰ الی ۱۰۰ متر مبنی بر شرایط و موانع محیطی
 2. دارای رمز عبور برای امنیت بالاتر کیت
 3. مجهز به رله های ۳۰ آمپری پیوسته واقعی
 4. دارای سیستم پردازش میکروکنترلری و در نتیجه برنامه ریزی و سفارشی سازی کیت طبق نیاز مشتری
 5. رابط کاربری فلت کیبورد برای برنامه دهی مستقیم به سیستم
 6. قابلیت اتصال سنسور دما و نمایشگر و عملکرد به صورت ترموستات کاملا قابل برنامه ریزی برای هر رله
 7. قابلیت برنامه پذیری هر رله و کارکرد به صورت مجزای هر رله در مدهای: Latch قفل، Momentary لحظه ای، Toggle یکی بجای دیگری.
 8. قابلیت منحصر به فرد کارکرد همزمان با ریموت های فرستنده کدفیکس و کدلرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.